Owczarek szkocki - charakterystyka, zdjęcia, usposobienie, opinie (2022)

Owczarek szkocki długowłosy – ogólnacharakterystyka piesków collie

Jak wyglądają psy lessie?

Owczarekszkocki długowłosy jest często określany mianem lessie. To dobrze znana postaćfilmowa, która w dużym stopniu wpłynęła na rozpoznawalność rasy. Lessie, awłaściwie owczarek szkocki collie to pies o średniej wielkości ciała. Wszelkieinformacje na temat jego wyglądu i gabarytów odnajdziemy we wzorcu rasy FCInumer 156.

Dorosły piescollie waży około 20 do 28 kg, a jego wzorcowa wysokość w kłębie powinnamieścić się w przedziale 56 – 61 cm. Suczka jest zazwyczaj nieco drobniejsza, ajej wzorcowa waga wynosi 17 do 26 kg, przy wysokości w kłębie 51 – 56 cm.

Owczarekszkocki collie to pies wyróżniający się długim, a jednocześnie gęstym futrem.Posiada dość lekką, umięśnioną budowę ciała, która zapewnia mu dużą zwinność.Pies chodzi lekko i z dużą gracją, a jego bystre oczy zwracają na siebie uwagę.Co ciekawe, psy lessie mogą posiadać oczy w kolorze ciemno brązowym, a odmianablue merle może mieć jedno oko brązowe, a drugie niebieskie.

Szata i umaszczenie collie

Naszdługowłosy owczarek szkocki wyróżnia się imponującą okrywą włosową. Psy tejrasy posiadają gęsty, wełniasty podszerstek, który zapewnia im dobrą izolację iochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Włos właściwy jestdługi, miękki i jedwabisty. Dzięki gęstości szaty, psy tej rasy zyskują dużąobjętość i wizualnie wydają się znacznie większe niż są w rzeczywistości.

Owczarekszkocki długowłosy może intensywnie gubić podszerstek w okresie jesiennym iwiosennym. W tym czasie należy dokładnie wyczesywać szatę, co pozwoli naograniczenie sierści na naszych ubraniach, podłogach lub kanapach. Warto takżewiedzieć, iż psy lessie występują w trzech popularnych typach umaszczenia. Jestto:

 • Umaszczenie blue merle – jedna znajpopularniejszych konfiguracji umaszczenia, zwana niekiedy niebieskomarmurkową. Umaszczenie obejmuje barwę srebrzystoszare tło z widocznymiplamkami w kolorze czarnym. Co ciekawe, pies w odcieniu blue merle posiadatakże większe znaczenia, które przeważnie przybierają kolor biały.
 • Umaszczenie tricolor – owczarek szkockidługowłosy może posiadać umaszczenie tricolor, czyli trójbarwne. Opis ze wzorcarasy wskazuje na odcień czarny podpalany, znajdujący się na kończynach. Barwa wodcieniu czarnym może znajdować się także w obrębie głowy. W umaszczeniuwystępują również rozległe, białe znaczenia, a także dość charakterystyczny,biały kołnierz. Umaszczenie tricolor obejmuje również biały kolor końcówki ogona,białą strzałkę na głowie oraz skarpetki w białym kolorze.
 • Umaszczenie sable white – czyli owczarek szkockidługowłosy w odcieniu śniadym z białym. Wzorcowy opis owego umaszczeniawskazuje na występowanie różnych odcieni od jasnozłotego po mahoniowy. Piesposiada także duże znaczenia w kolorze białym, najbardziej pożądany okazuje siętu biały kołnierz, skarpetki i biały kolor na końcówce ogona.

Psy rasyowczarek szkocki długowłosy mogą także posiadać umaszczenie w kolorze czystobiałym. Nie jest to umaszczenie uznane przez FCI, jednak odnajdziemy je wewzorcu American Kennel Club. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane wtym miejscu artykuły o rasach szkockich.

Charakter, możliwe choroby inajważniejsze wymagania owczarków collie

Prawdziwy charakter lessie

Filmowy pieslessie zasłynął ogromnym oddaniem i inteligencją. W rzeczywistości równieżodnajdziemy wiele analogii do cech filmowego bohatera. Nasz długowłosy piesowczarek szkocki to pupil zrównoważony i obdarzony dużą dawką intelektu.

(Video) OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY - LASSIE - opis rasy

Jako piespasterski, collie lubi aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jest przy tymmocno nastawiony na współpracę z człowiekiem. Towarzyski i radosny charakterrasy sprawia, że świetnie sprawdzi się w kontaktach z całą rodziną.

Opisująccharakter piesków pasterskich, warto także wspomnieć o ogromnym przywiązaniu doczłowieka. Nasz owczarek lessie to pies, który kocha kontakt ze swoimwłaścicielem, jest nastawiony na współpracę, a czasem źle znosi samotność. Totakże typ pieszczocha, który lubi głaskanie i wspólny wypoczynek w groniedomowników.

Zarównousposobienie owczarka szkockiego, jak i charakter owczarka środkowoazjatyckiegomogą wyróżniać się dużym opanowanie, a także pewnością siebie. Niestetycharakter owczarka środkowoazjatyckiego może być też nieco bardziej niezależny,przez co rasa będzie trudniejsza w szkoleniu.

Warto takżedodać, że długowłosy collie to pies o dużej wrażliwości. Nie przejawiaskłonności do agresji czy nadmiernej dominacji, jest typem psa delikatnego iradośnie usposobionego. Rasa może niekiedy wykazywać nieufność wobec obcych,jednak nie będzie wobec nich agresywna. Collie jest co prawda czujnym, odważnymobserwatorem i nie zawaha się bronić swojej rodziny, jednak jego powściągliwośći brak skłonności do agresji czynią z niego słabego stróża posesji.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Czy owczarek szkocki collie to rasachorowita?

Długowłosyowczarek tricolor czy blue merle nie jest nadmiernie chorowity, a cała rasajest powszechnie uznawana za dość zdrową. Mimo wszystko psu mogą towarzyszyćpewne choroby. U owczarków szkockich występuje mutacja genu MDR1, któraodpowiada za nadwrażliwość na niektóre leki czy narkozę.

Nasz czarnyczy brązowy lessie może także cierpieć na tak zwaną anomalie oka collie. Jestto kolejna choroba genetyczna, która towarzyszy rasie. Niektóre osobniki mogątakże cierpieć na dysplazję stawu biodrowego, epilepsję czy różnego rodzajualergie. Wszystkie te choroby często przenoszą się z pokolenia na pokolenie,dlatego tak ważny jest wybór dobrej hodowli.

Mimopredyspozycji do niektórych chorób, owczarkowi szkockiemu towarzyszy całkiemspora długość życia. Przyjmuje się, że średnia długość życia psów tej rasy tookoło 11 – 13 lat, co jest dobrym wynikiem dla ras o takich gabarytach ciała.

(Video) OWCZAREK SZETLANDZKI - OPIS RASY, charakter, zdrowie, historia, wady i zalety

Owczarek szkocki - charakterystyka, zdjęcia, usposobienie, opinie (1)

Najważniejsze wymagania rasy owczarek szkocki

Zarównomłode szczeniaki, jak i dorosłe owczarki szkockie to psy, które lubią aktywnośćfizyczną. Z pewnością nie jest to typ psa, któremu wystarczy samotny pobyt naprzestronnym podwórku. Rasa wymaga nowych bodźców i ćwiczeń intelektualnych,dlatego najlepiej sprawdzi się w rodzinach, które poświecą im większą ilośćczasu.

Opischarakteru wskazuje na to, że collie to pies bardzo rodzinny. Chętnie spędzaczas z domownikami i słabo znosi długotrwałą samotność. Silnie przywiązany iwrażliwy może niekiedy cierpieć na lęk separacyjny, dlatego warto uczyć gozostawania samemu w domu.

Naszowczarek tricolor czy czarny powinien być regularnie czesany, co zapobiegniekołtunieniu się długiego futra. Warto zapewnić mu też odpowiedniej jakościkarmę, która zaspokoi potrzeby organizmu. Karma powinna być dopasowana dowieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej pupila. Przed zakupem należyprzejrzeć zdjęcia składu karmy i wybrać produkt z większą zawartością mięsa.

Zobacz również

 • Ciekawostki TOP 10 ras psów znanych z filmów i książek. Oto nasz ranking
 • Psy Jaka jest cena owczarka szkockiego? Ile kosztuje collie?
 • Raport Jaka karma dla szczeniaka? Sprawdzamy 5 najlepszych marek
(Video) Owczarek Niemiecki a Owczarek Szkocki Długowłosy - PORÓWNANIE

Opinie o rasie i cena zakupuszczeniaka

Owczarkiszkockie mają opinie bardzo bystrych i przywiązanych do człowieka pupili. Zpewnością jest to rasa, która przyciąga uwagę zarówno swoim zachowaniem, jak iefektownym wyglądem. Psy są powszechnie uważane za idealnych towarzyszy dlanieco starszych dzieci. Wiele osób widzi w nich także dobrego pupila dla całejrodziny.

Colliezyskały popularność na całym świecie i okazują się bardzo lubianą rasą. Zajedyne wady uważa się dość wysokie ceny zakupu szczeniaka oraz intensywnegubienie futra w okresie wiosennym i jesiennym. Niektórzy podkreślają także, żerasa wymaga dużej ilości ruchu, a przez to nie sprawdzi się dla osóbzapracowanych lub stroniących od aktywności fizycznej.

Napopularność wielu ras często wpływa także cena ich zakupu. Niestety cenadalmatyńczyka czy owczarka lessie nie należy do najniższych. Miniaturkadorosłego psa z pochodzeniem ZKwP może kosztować około 3000 zł. Niekiedy cenaza szczeniaki okazuje się znacznie wyższa. Pochodząca z wybitnego skojarzeniaminiaturka dorosłego collie może kosztować około 4000 – 6000 zł.

Przedzakupem konkretnego szczeniaka, warto obejrzeć zdjęcia z ogłoszenia i porównaćje ze stanem faktycznym. Dobrym pomysłem okazuje się osobista wizyta w hodowli,która umożliwi dokonanie najlepszego wyboru.Nie każda hodowla owczarka szkockiego zapewnia odpowiednie warunki idopuszcza do rozrodu przebadane, zdrowe osobniki. Dlatego dobrym pomysłem jestrozmowa z hodowcą, analiza dokumentacji oraz wybór szczeniaka, który spełniawszystkie nasze oczekiwania.

Owczarekszkocki jest bardziej popularny w innych krajach, dlatego niektóre osobydecydują się na zakup pupila zza granicy. Jest to dobry pomysł, jeśli zależynam na wybitnym pochodzeniu bądź konkretnym eksterierze. Niekiedy natrafimy naproblemy w transporcie. Pies w samolocie musi posiadać pełną dokumentację orazaktualne szczepienie na wściekliznę. Młode osobniki mogą podróżować wraz zeswoim właścicielem, jednak warunki transportu są uregulowane przez przepisykonkretnych linii lotniczych. Pies w samolocie może także podróżować w lukubagażowym, co jest typowym rozwiązaniem dla większych ras. Niestety tego typutransport wiąże się z dużym stresem pupila, a co za tym idzie, nie każdywłaściciel decyduje się na takie rozwiązanie. Dodatkowym mankamentem zakupuowczarka zza granicy jest fakt, że cena zakupu szczeniaka może okazać się dośćwysoka. Niektóre zagraniczne hodowle mogą posiadać nawet kilkukrotnie wyższeceny niż hodowle działające w naszym kraju.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Oceń

(Video) WILCZAK Czechosłowacki - OPIS - charakter, dla kogo, wady i zalety, żywienie

Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

(Video) Border Collie - Historia, charakter, aktywność - Rasy Psów #3

FAQs

Czy owczarek szkocki jest agresywny? ›

Psy rasy owczarek szkocki collie są delikatne, wrażliwe ale też bystre. Lubią towarzystwo człowieka, są przyjazne, rzadko agresywne, ale też niezbyt wylewne.

Ile lat żyje owczarek szkocki collie? ›

Ile kosztuje pies owczarek niemiecki? ›

Cena owczarka niemieckiego waha się od 3000 zł do nawet 10000 zł. To, ile kosztuje owczarek niemiecki, zależeć będzie od umaszczenia malucha oraz osiągnięć wystawowych i predyspozycji użytkowych rodziców szczeniaka.

Ile kosztuje Lessi? ›

Ile kosztuje collie? Cena psa z hodowli. Owczarek szkocki, jak każdy pies z hodowli, nie będzie zbyt tani. Najniższe ceny oscylują wokół 3000 zł, choć za szczeniaka można zapłacić nawet 6000 zł.

Czy owczarek szkocki jest inteligentny? ›

Cechy i charakter owczarka szkockiego długowłosego

Owczarek szkocki długowłosy to inteligentny i wrażliwy pies, który szybko się uczy. Ten pies pasterski ma ruch i niezależność we krwi.

Ile ruchu potrzebuję owczarek szkocki? ›

Owczarki szkockie nie potrzebują zbyt wiele ruchu, co może wydawać się zaskakujące. Szybko adaptują się do warunków. Jednak zaleca się bieganie bez smyczy, zabawę z piłka i aportowanie. Dorosły piec potrzebuje godziny ruchu dziennie, ale chętnie przystanie na więcej.

Jak dbać o sierść owczarka szkockiego? ›

Pielęgnacja owczarka szkockiego długowłosego nie zajmuje dużo czasu. Najważniejszym zabiegiem jest czesanie, które poza okresem linienia wystarczy powtarzać co dwa tygodnie. Używa się do tego celu włosianej szczotki o włosiu na tyle długim, aby sięgało aż do skóry psa.

Czy owczarek szkocki collie ma włosy? ›

Owczarki collie należą do psów dużych, osiągając około 56-61 cm wysokości w kłębie u samców i 51-56 cm u suk. Charakteryzuje go bujną sierść o długim włosie o dwóch warstwach, dzięki czemu wydaje się dużo większy niż jest w rzeczywistości. Włos jest na tyle gęsty, że trudno zobaczyć u psa skórę.

Ile kosztuje pies rasy owczarek szetlandzki? ›

Koszt zakupu szczenięcia owczarka szetlandzkiego zależy od jego płci, pochodzenia i renomy hodowli. Sheltie z hodowli zarejestrowanej w FCI to wydatek od 4500 do nawet 6000 złotych.

Czy owczarek niemiecki może być agresywny? ›

Owczarek niemiecki nie jest uważany za agresywną rasę. Wszystko jednak zależy od sposobu jego wychowania i tego, ile uwagi mu poświęcimy. To pies wykazujący się niezwykłą inteligencją, ze względu na co doskonale odnajduje się w różnego rodzaju warunkach i sytuacjach.

Co lubią owczarki niemieckie? ›

Owczarki niemieckie to psy aktywne, które potrzebują zbilansowanej diety. Zdrowego owczarka najlepiej jest karmić dietą bogatą w składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. Karma dla psa tej rasy powinna także zawierać warzywa i owoce oraz charakteryzować się jak najniższą zawartością węglowodanów.

Na co najczęściej umierają owczarki niemieckie? ›

Na jakie choroby najczęściej chorują owczarki niemieckie? Owczarki niemieckie często chorują na dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych oraz zapalenie uszu, spojówek i skręt żołądka.

Czy owczarek szkocki nadaje się do bloku? ›

Ciekawą propozycją psa do bloku jest owczarek szkocki długowłosy. To bardzo wierne i lojalne psy domowe. Wymagają dużej uwagi właścicieli i sprawdzają się świetnie jako psy stróżujące. Popularny collie jest niezwykle inteligentny i posłuszny.

Jak długo rośnie pies owczarek szkocki? ›

Duże rasy rosną zazwyczaj do 16 miesiąca. Jest to jednak zaledwie dojrzałość fizyczna, a podobnie jak u ludzi, psy osiągają też dojrzałość psychiczną. U niektórych ras, jak np. u bernardyna, czy uwielbianego owczarka niemieckiego, ten proces kończy się dopiero po 3 roku życia!

Jakie szelki dla owczarka szkockiego? ›

Odpowiednie wymiary dla szelek typu guard w wypadku owczarka szkockiego to:
 • 44 – 64 cm dla obręczy barkowej,
 • 62 – 92 cm dla obręczy piersiowej,
 • 14 cm dla paska górnego (plecowego),
 • 24 – 30 cm dla paska dolnego (mostkowego).

Czy owczarek szkocki uczula? ›

Niestety, popularne rasy psów (np. owczarki niemieckie czy owczarki szkockie collie) mogą silnie uczulać, ze względu na obecność dużej ilości podszerstka. Alternatywą są psy z włosami zamiast sierści.

Jakie legowisko dla owczarka szkockiego? ›

Nasze legowiska atexo są bardzo trwałe, a także odporne na zadrapania i rozdarcia. Ponadto, są wodoodporne, a to duża zaleta biorąc pod uwagę np. przemoczone, gęste włosy border collie. Niewątpliwie zatem legowisko atexo w rozmiarze L, to idealne rozwiązanie dla Twojego owczarka szkockiego.

Jak wygląda owczarek szkocki collie? ›

Owczarek szkocki collie to niezwykle reprezentacyjny pies o efektownej okrywie włosowej i eleganckiej sylwetce. Jest średniej wielkości czworonogiem o harmonijnej budowie ciała. Ma głęboką i szeroką klatkę piersiową oraz mocny grzbiet. Wysokość w kłębie suk collie wynosi 51–56 cm, a samców 56–61 cm.

Ile czasu dziennie bawić się z psem? ›

Pamiętaj, że chociaż pies może być zadowolony z dość niskiego poziomu aktywności, staraj się stopniowo zwiększać codzienną porcję ruchu, dodając kolejne 15 minut spaceru lub zabawy, jeśli tylko jest to możliwe.

Ile km dziennie z psem? ›

Długie spacery bywają też męczące dla psiaków o krótkich łapkach. Większości psów w zupełności wystarczy przejście się na dystansie od ok. 1,5 km do 5 km dziennie.

Jak nauczyć psa spać w nocy? ›

Czas na sen! Przygotuj szczenię do snu:
 1. Kolacja na 3 godziny przed snem.
 2. Aktywna zabawa i spacer na 2 godziny przed snem.
 3. Następnie czas na stopniowe wyciszenie.

Czym Czesac owczarka szkockiego? ›

Do czesania wykorzystuje się metalowy grzebień z rzadkimi zębami i szczotkę z włosia.

Jaka karma dla owczarka collie? ›

Owczarek szkocki długowłosy (Rough Collie)
 • Karma Rufia Adult Dog dla psów dorosłych 20kg. 139,00 zł ...
 • Karma dla psa Rufia Adult Dog 4kg. 45,00 zł ...
 • Karma CANUN - BRIO ACTIV dla psów aktywnych 15kg. ...
 • -10,00 zł ...
 • -6,00 zł ...
 • Karma Divinus Performance dla owczarka niemieckiego 20kg. ...
 • Karma Divinus Puppy dla szczeniąt 4kg. ...
 • -6,00 zł

Jak wytresować owczarka szkockiego? ›

Z rzeczami, które mocno przerażają oswajamy stopniowo, zaczynamy z takiej odległości z jakiej maluch nie wpada w panikę i stopniowo, za kolejnym razem, zmniejszamy nieco ten dystans sami zachowując przy tym stoicki spokój.

Ile zyje pies Lassie? ›

znany też jako collie, został rozsławiony przez film „Lassie, wróć!”Psy tej rasy osiągają 56 – 61 cm w kłębie, przy wadze 20 – 29 kg. Zalicza się je więc do ras średnich, które mogą dożyć 12 – 15 lat.

Jakie są rasy psów? ›

Pies domowy

Czy owczarek szetlandzki dużo szczeka? ›

Dlaczego owczarek szetlandzki bardzo dużo szczeka? Owczarki szetlandzkie są bardzo wrażliwe na różne dźwięki i reagują szczekaniem na takie dźwięki jakich człowiek nawet nie słyszy.

Jak karmić owczarka szetlandzkiego? ›

W przypadku rasy owczarek szetlandzki żywienie nie musi odbiegać od jadłospisu innych małych psów. Sheltie mają pewną skłonność do tycia, dlatego warto zapewnić im wysokiej jakości karmę bogatą w białko i ubogą w węglowodany.

Jak dlugo zyja owczarki szetlandzkie? ›

Co zrobić żeby owczarek niemiecki nie Gryzl? ›

Nie ruszamy się, nie zachęcamy w żaden sposób do gryzienia. Szczeniak ma przestać się tym interesować bo nudno. Później można również próbować czegoś takiego, że jak szczeniak ugryzie to od niego odchodzimy, odwracamy się plecami i udajemy, że nas nie ma.

Gdzie powinien spać owczarek niemiecki? ›

Owczarki niemieckie są psami bardzo aktywnymi, potrzebującymi ruchu i dużej przestrzeni. Owszem nadają się do spania w budzie, ale nigdy nie mogą być do niej przywiązanie łańcuchu. Buda dla psa jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich psów, które przebywają cały czas poza domem.

Jak wychować owczarka? ›

W nauce wykorzystujmy dużo nagród w postaci smakołyków i zabawy(owczarki uwielbiają aportowanie patyków i piłeczek). Nie stosujmy kar fizycznych ani krzyku. Ćwiczmy w krótkich sesjach, pamiętając, że szczeniak szybko się dekoncentruje i męczy.

Czy owczarek niemiecki może jeść surowe mięso? ›

Czy psy mogą jeść surowe mięso? Jak najbardziej! Surowe mięso dla psa nie jest szkodliwe, o ile tylko pochodzi ze sprawdzonego źródła. Psa z powodzeniem można karmić dietą barf, czyli jedzeniem najbardziej zbliżonym do biologicznych uwarunkowań i potrzeb czworonogów.

Ile razy dziennie powinien jeść owczarek niemiecki? ›

Przykładowo – w tabeli dawkowania karmy suchej z kaczką, pies o wadze 30-40 kg (czyli na przykład owczarek niemiecki) powinien w ciągu doby zjeść od 390 do 485 g.

Dlaczego na owczarka niemieckiego mówi się onek? ›

Onek to skrót od nazwy „owczarek niemiecki” – pierwsze litery tych wyrazów składają się na krótkie i dobrze brzmiące słowo „onek”.

Jak inteligentny jest owczarek niemiecki? ›

Charakter owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki jest psem bardzo inteligentnym, lojalnym i posłusznym. Cechuje go spokój i zrównoważony charakter. Jest pewny siebie, odważny i zawsze gotowy bronić swojego właściciela.

Co czuje pies po śmierci? ›

Jak pies zachowuje się przed śmiercią? Objawy mogą być bardzo różne, ale z pewnością ich nie przeoczysz. Od braku apetytu, apatii i letargu, po drgawki, wymioty, problemy z równowagą czy załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych pod siebie.

Ile kosztuje owczarek szkocki krótkowłosy? ›

Cena owczarka szkockiego waha się od 4000 do 6000 zł.

Tak duża rozbieżność wynika z różnorodności umaszczenia, a najbardziej pożądane i osiągające najwyższe ceny są collie blue merle o różnokolorowych oczach. Na cenę ma dodatkowo wpływ płeć szczeniaka, wielkość i renoma hodowli, predyspozycje psa.

Jaki pies dobrze znosi samotność? ›

Względnie dobrze znoszą pozostawanie w samotności przez osiem godzin dziennie: owczarek kaukaski, owczarek środkowoazjatycki, jużak, akita inu, owczarek podhalański, mastif hiszpański. Stosunkowo najmniej odporne na rozłąkę z właścicielem są: retrievery, wyżły, psy pasterskie, gończe, jamniki, teriery.

Czy owczarki szkockie są agresywne? ›

Psy rasy owczarek szkocki collie są delikatne, wrażliwe ale też bystre. Lubią towarzystwo człowieka, są przyjazne, rzadko agresywne, ale też niezbyt wylewne.

Po czym poznać że pies będzie duży? ›

Jak rozpoznać czy pies będzie duży? Wystarczy spojrzeć na szczeniaka! Jeśli szczeniak, nawet bardzo młody, jest całkiem spory, wyrośnie na dużego psa. Jeśli jednak jest maleńki i niepozorny, nie osiągnie zbyt dużych rozmiarów.

Kiedy pies nabiera masy? ›

Szybki wzrost następuje między 4 a 6 miesiącem życia. Większość małych ras (york, shi-tzu), kończąc 6 miesięcy osiąga wagę i wzrost psa dorosłego. Psy dużych ras (owczarek niemiecki, bernardyn ), są mniej więcej na półmetku i przed nimi jeszcze podwojenie wagi i wielkości.

Co jest lepsze dla psa szelki czy obroża? ›

Behawioryści są zgodni co do tego, że obroża pozwala uzyskać większą kontrolę nad psem niż szelki. Dzieje się tak, ponieważ jako opiekunowie możemy łatwiej i szybciej zapanować nad zachowaniem naszego podopiecznego. Obroże są zatem wskazane, jeśli czworonóg należy do silnej rasy i ma tendencję do gwałtownych reakcji.

Czy szczeniak może chodzić w szelkach? ›

Szelki dla szczeniaka są dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy maluch nie stwarza problemów podczas spacerów na smyczy. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, ponieważ większość szczeniąt wymaga nauki tej czynności. Dlatego na początku lepiej zdecydować się na obrożę, unikając oczywiście obroży typu kolczatka.

Czy owczarek niemiecki należy do psów agresywnych? ›

Owczarki niemieckie to nie są psy z natury agresywne, chociaż mogą sprawiać takie wrażenie. Jest to rasa bardzo czujna i obronna – często komunikuje swoje podejrzenia szczekaniem, ostrzega właściciela i generalnie jest świadoma otoczenia.

Co zrobić żeby owczarek niemiecki nie był agresywny? ›

Wszyscy domownicy powinni zachowywać się wobec czworonoga w ten sam sposób: nie pobłażać mu, kiedy zachowuje się agresywnie podczas zabawy, nie podsycać w nim złości oraz zawsze przerywać zabawę, kiedy jego zachowanie staje się nieakceptowalne.

Co zrobić żeby pies nie był agresywny? ›

Należy znaleźć zwierzęciu zastępcze zachowanie np. nagradzanie ćwiczeń, zabawy natychmiast po przerwaniu niepożądanego zachowania; Długie oraz intensywne spacery, które pozwolą mu na odreagowanie i wybieganie się na świeżym powietrzu; Gdy Masz możliwość, wycofaj się ze stresującej sytuacji.

Czy owczarki niemieckie są mądre? ›

Zdecydowanie owczarki niemieckie najlepiej nadają się do służb. Są najinteligentniejsze, od dawna selekcjonowane. Szczególnie nadają się do policji - do obrony, ataku, tropienia.

Jaka rasa psa jest najgroźniejsza? ›

Najgroźniejsze rasy psów wg tego wykazu to: - amerykański pitbullterrier, - pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), - buldog amerykański, - dog argentyński, - pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), - tosa inu, - rottweiler, - akbash dog, - anatolian karabash, - moskiewski stróżujący, - owczarek kaukaski.

Jaka jest najgroźniejsza rasa psa? ›

W Polsce do ras agresywnych zalicza się: amerykański pit bull terier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Co lubi robić owczarek niemiecki? ›

Jeżeli chcemy karmić psa komercyjną karmą suchą, należałoby podawać karmę przeznaczoną dla psów ras dużych. Psu można również samodzielnie przygotowywać posiłki, wykorzystując kasze, makarony, warzywa, mięso, ryby, kości i jaja, trzeba je jednak wtedy uzupełniać preparatami wapniowo-witaminowymi, które chronią stawy.

Jak dobrze wychować owczarka niemieckiego? ›

Ćwiczmy w krótkich sesjach, pamiętając, że szczeniak szybko się dekoncentruje i męczy. Owczarki niemieckie świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju dyscyplinach – między innymi w obedience, agility (intensywność ćwiczeń dostosowujemy do wieku psa i jego stanu fizycznego po konsultacji z weterynarzem), tropieniu.

Jak wytresować psa owczarka niemieckiego? ›

Przy szkoleniu owczarka niemieckiego musisz zapomnieć o karach cielesnych, postawić za to na różnorodne nagrody i pozwolić psu na nie zapracować. Podstawowa zasada przy tresurze tej rasy to: nie ma nic za darmo. Tresura owczarka niemieckiego opiera się głównie na dużej ilości ćwiczeń.

Czy kastracja zmienia charakter psa? ›

To on odpowiada za specyficzne zachowanie psa podczas cieczki u suki, a także nadpobudliwość i pewność siebie na co dzień. Zabieg kastracji powoduje zahamowanie syntezy tego hormonu, czego efektem jest zmiana w zachowaniu pupila. Zazwyczaj po kastracji pies jest bardziej spokojny, posłuszny i cierpliwy.

Jakie leki mogą zabić psa? ›

5 leków z ludzkiej apteczki, które są najbardziej toksyczne dla...
 1. Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) Za najwięcej zatruć lekami odpowiadają niesterydowe leki przeciwzapalne. ...
 2. Acetaminofen (paracetamol) ...
 3. Antydepresanty. ...
 4. Leki beta-adrenolityczne (beta-blokery) ...
 5. Leki antykoncepcyjne.
15 May 2019

Kiedy pies atakuje właściciela? ›

Pies gryzie właściciela najczęściej ze strachu, w akcie paniki i bezradności. Jeśli właściciel zlekceważył okres wczesnej socjalizacji psa, a ma ona ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju szczeniaka, to wyhodował sobie kulkę paniki. Pies jest zwierzęciem bardzo elastycznym, ale rodzi się jako czysta kartka.

Czy owczarek niemiecki może spać na dworze? ›

Za to berneński pies pasterski, owczarek niemiecki, bernardyn, syberian husky i malamut jak najbardziej adaptują się w warunkach ogrodu przydomowego. Mają gęstą sierść i gruby podszerstek, który nie pozwala im zmarznąć, nawet w mroźne dni.

Jak często można kąpać owczarka niemieckiego? ›

Jak w przypadku większości ras psów, owczarki niemieckie nie potrzebują kąpieli częściej niż kilka razy do roku. Gęsta sierść owczarków potrzebuje nawet kilku godzin do pełnego wyschnięcia. Pamiętaj, by nigdy nie wyczesywać swojego psa, gdy sierść jest mokra lub wilgotna.

Ile ruchu dziennie potrzebuje owczarek niemiecki? ›

Możesz biegać od 1-2 kilometrów dziennie przez pierwsze 3-4 miesiące, do 15-20 kilometrów dziennie po upływie pierwszego roku życia pieska. Wymiennie mogą to być zabawy z ulubioną piłką lub frisbee, spacery na rowerze obok ulubionego właściciela lub jogging sportowy.

Videos

1. Owczarek Niemiecki - Historia, charakter, aktywność i choroby - Rasy Psów #12
(Animale)
2. Owczarek Belgijski - MALINOIS - OPIS RASY, charakter, zdrowie, historia, wady i zalety
(Ciekawski jak Polak)
3. Owczarek Belgijski - Wady i Zalety
(Ciekawski jak Polak)
4. Owczarek Środkowoazjatycki - Wady i Zalety
(Ciekawski jak Polak)
5. Owczarek Środkowoazjatycki- historia i opis psa środkowej Azji. Część 1
(GoodStuff)
6. Doberman - Historia, charakter, aktywność i choroby - Rasy Psów #6
(Animale)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated: 01/27/2023

Views: 6241

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.