Jak pielęgnować owczarka szkockiego collie? - Morele.net (2022)

Spis treści:

 1. Owczarek szkocki w pigułce
 2. Owczarek szkocki collie – kwestie zdrowotne
 3. Pielęgnacja sierści owczarka szkockiego długowłosego
 4. Owczarek collie – jak dbać o oczy, uszy i łapy?
 5. Jak karmić collie?

Rasa owczarek szkocki collie jest obecnie znana przede wszystkim ze słynnej książki i filmu pt. „Lassie wróć”. To dzięki historii o wiernym psie, który przemierzył tysiące kilometrów, aby wrócić do właściciela collie, zyskały na popularności, a wiele z nich odziedziczyło imię głównej bohaterki – Lassie. Jednocześnie jest to bardzo szykownie prezentująca się rasa psa, czego zasługą jest przede wszystkim długa i lśniąca sierść. Chcąc zadbać o zdrowie i wygląd swojego pupila, właściciele muszą mieć świadomość, jak odpowiednio zajmować się psem konkretnej rasy. Czym zatem karmić owczarka szkockiego i jak pielęgnować sierść psa długowłosego? Cenne wskazówki otrzymasz w tym poradniku.

Jak pielęgnować owczarka szkockiego collie? - Morele.net (1)Jak pielęgnować owczarka szkockiego collie? - Morele.net (2)

 • 34,99 złFrancodex PL Płyn do czyszczenia uszu dl...
 • 23,99 złTrixie Zestaw do pielęgnacji zębów(1)
 • 12,99 złTrixie Zestaw szczoteczek do zębów 15 cm...(2)
 • 31,99 złBIOWET PULAWY DEODENT 50ML
 • 68,99 złMicromed Vet Diferion, Krople do oczu 10... (1)
 • 59,73 złVetfood Plaque Control 60 g (1)
 • 41,99 złMicromed Finger opakowanie sterylne roz...(1)
 • 95,99 złFrontline FRONTLINE COMBO SPOT-ON 3 PIPE...
 • 36,99 złBeaphar OFTAL KROPLE DO OCZU 50ml

Owczarek szkocki w pigułce

Owczarek szkocki jest dość nietypową i oryginalną rasą. Wynika to z długiej majestatycznej sierści, która dodaje psu elegancji. Niemniej jednak nie odbiera im to możliwości bycia psem pracującym. Korzenie rasy sięgają średniowiecza, pierwsze owczarki szkockie pochodzą najprawdopodobniej z obszarów Wysp Brytyjskich, gdzie były hodowane jako psy pasterskie, do strzeżenia stad owiec.

Obecnie rasa jest ceniona jako pies towarzyszący, ale nadal używa się osobników tej rasy jako psy pracujące – stróżujące, pasterskie, a nawet w dogoterapii. Najczęściej występują w umaszczeniu rudo-białym, czyli tzw. śniade z białym, często spotykane są również czarne lub trójkolorowe. Mniej znane, ale również występujące umaszczenia to blue-merle i sobolowy merle.

Najbardziej popularny owczarek szkocki ma długą, miękką sierść, ale występuje również w odmianie krótkowłosej. Często właśnie collie krótkowłose są wykorzystywane do pracy, bo z reguły są silniejsze psychicznie i bardziej pewne siebie. Długowłose collie to najczęściej psy do towarzystwa, choć również wśród nich zdarzają się osobniki pracujące.

Owczarek szkocki collie – kwestie zdrowotne

Collie żyją przeciętnie 14-16 lat i są rasą charakteryzującą się dość dobrym zdrowiem. Są jednak osobniki, które mają predyspozycje do zapadania na choroby, charakterystyczne dla owczarków szkockich. Najczęściej występującym schorzeniem jest choroba oczu, przekazywana genetycznie u collie. Choroba ta nosi nazwę: anomalia oka collie, bo jest mocno związana z rasą. Polega na niedorozwoju naczyniówki i postępującym zaniku siatkówki. Kupując collie z hodowli, warto zapytać, czy rodzice byli badani pod kątem tej choroby i są „czyści” genetycznie. Aby wzmocnić odporność pupila, możemy włączyć w dietę witaminy i suplementy dla zwierząt.

Zdarzają się również problemy skórne lub z łapami. Niektóre owczarki szkockie mają tendencję do alergii pokarmowych, np. na mięso drobiowe lub zboża. Owczarki, jako duże psy (waga samic waha się między 18-25 kg, samców – 20-29 kg), od szczeniaka powinny mieć zapewnioną suplementację na kości i stawy, żeby na starość nie podupadły na zdrowiu.

Warto dbać o zęby collie, bo dość często obserwuje się u nich szybkie pojawianie się kamienia nazębnego. Z powodu mutacji genowej czasem wykazują też nadwrażliwość na niektóre leki, antybiotyki oraz narkozę. Warto wziąć to pod uwagę przed planowanym zabiegiem czy rozpoczęciem leczenia.

Pielęgnacja sierści owczarka szkockiego długowłosego

Aby collie cieszył się pełnym zdrowiem, nie można zapominać o jego pielęgnacji. Sierść, aby wyglądała równie imponująco co na zdjęciach, wymaga regularnego wyczesywania. Bez tego zbija się i tworzy kołtuny, a gęsty podszerstek utrudnia jego usunięcie. Szczególnie w okresie linienia, kiedy pies wymienia okrywę na letnią lub zimową, trzeba wyczesywać psa niemal codziennie. U suczek poza linieniem związanym ze zmianą pór roku może wystąpić również dodatkowa, intensywna wymiana sierści kilka miesięcy po cieczce.

Do wyczesywania dobrze sprawdzi się metalowy grzebień z długimi ząbkami oraz szczotka z włosia, które nie będą wyrywać włosa, a delikatnie go rozczesze. Kąpiel warto zafundować psu raz na 4-6 miesięcy; częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie powinno się obcinać sierści długowłosego owczarka szkockiego na krótko. Sierść przy odrastaniu może tracić swoją strukturę, przez co zamiast być gładka i miękka, będzie bardziej kołtuniąca się i napuszona.

Dodatkowo warto wycinać psu włoski wyrastające w uszach i na łapach, pomiędzy poduszeczkami. Włoski w uszach mogą zbierać bakterie i brud, w efekcie prowadzić do nawracających stanów zapalnych ucha. Sierść między poduszeczkami przeszkadza przede wszystkim w zimie, bo zbiera na sobie śnieg, który tworzy grudki i utrudnia chodzenie. Jednak również w ciepłe miesiące może przeszkadzać, łapiąc rzepy i trawy.

Owczarek collie – jak dbać o oczy, uszy i łapy?

Poza sierścią trzeba pamiętać o dbaniu o uszy i zęby owczarka szkockiego. 1-2 razy na tydzień warto przyjrzeć się wnętrzu ucha. Jeśli zaobserwujemy zbierający się brud lub dużą ilość woskowiny – należy ucho wyczyścić. Do tego celu można stosować różnego rodzaju płyny, które rozpuszczają woskowinę i zabijają bytujące w uchu bakterie. Z gromadzącego się brudu warto też oczyścić ucho z zewnątrz.

O stan uzębienia psa collie pomogą zadbać specjalne gryzaki, które dzięki wypustkom oczyszczają zęby. Można przyzwyczaić psa również do mycia zębów szczoteczką przy pomocy specjalnej pasty dla psów. W sklepach internetowych i zoologicznych są dostępne także płyny zapobiegające powstawaniu kamienia i dbające o świeży oddech.

Ze względu na genetyczne predyspozycje do chorób oczu u owczarków szkockich collie należy też regularnie przyglądać się oczom pupila, a w razie wątpliwości wybrać się na wizytę do weterynarza. Jeśli oczy łzawią lub są zaczerwienione, warto je przemywać lub zakraplać (specyfikami przeznaczonymi dla zwierząt lub po uzgodnieniu z weterynarzem).

W zimie szczególną uwagę trzeba zwrócić na łapy psa, a dokładniej na poduszki. Podczas dużych mrozów są narażone na pękanie, często też może podrażnić je sól rozsypywana na ulicach i chodnikach. Można je wtedy pielęgnować, smarując wazeliną bądź innym środkiem nawilżającym. Dla uniknięcia kontaktu łap z solą drogową można też kupić specjalne buty dla psa.

O stawy owczarka szkockiego najlepiej dbać stosując profilaktykę. Szczeniaka nie wolno przemęczać, a dorosły pies rasy collie powinien mieć zapewnioną zdrową aktywność. Od czasu do czasu warto podać też preparaty wzmacniające kości i stawy.

Jak karmić collie?

Owczarki szkockie z reguły nie są wybredne, ale miewają dość delikatne żołądki. Dlatego powinno się wybierać karmy dobrej jakości, o składzie odpowiednim dla gatunku mięsożernego. Najlepsze będą te z dużą ilością mięsa, wzbogacone witaminami i z minimalną zawartością zbóż. Lepiej zdecydować się na jeden rodzaj – karmę suchą lub mokrą. Mieszanie nie jest wskazane, ponieważ może wywołać u psa rewolucje żołądkowe.

Psa rasy collie można karmić również dietą surową (tak zwany BARF) lub jedzeniem gotowanym (mięso z ryżem lub innym wypełniaczem i warzywami). Jeśli jednak decydujemy się na podawanie własnoręcznie przygotowanego pokarmu, trzeba pamiętać o suplementacji i podawać psu preparaty witaminowe. Gotowane lub surowe mięso nie dostarczy wszystkich potrzebnych do zdrowia substancji odżywczych.

Jeśli mamy collie, który jest wysterylizowany bądź wykastrowany – jego żywienie nie różni się niczym od osobnika, który nie został poddany takim zabiegom. Należy uważać jedynie na ilość karmy, bo zdarza się, że psy wykastrowane szybciej przybierają na wadze, jednak przy odpowiedniej ilości ruchu nie powinno się to zdarzać. Można, ale nie trzeba wybrać karmę przeznaczoną dla kastratów.

Ile razy karmić owczarka szkockiego collie? Najlepiej podawać pokarm dwa razy dziennie – rano i popołudniu lub wieczorem. Karmienie raz dziennie może obciążać żołądek i zwiększać ryzyko skrętu żołądka. Naturalnie ilość jedzenia należy dostosować zgodnie z wiekiem psa. Dieta owczarka szkockiego szczeniaka będzie się znacznie różniła od racji żywnościowych dorosłego osobnika. Przy psach w podeszłym wieku również należy podchodzić w bardziej indywidualny sposób.

Jak pielęgnować owczarka szkockiego collie? - Morele.net (3)

Znajdziesz w Morele

Preparaty do oczu, uszu i jamy ustnej - Preparaty na sierść i skórę - Szampony i odżywki dla psa

Polecane artykuły

Owczarek szkocki collie - cena, hodowla, żywienie, opis rasy, tresura
Jaka karma dla psa rasy husky? Która najlepsza dla szczeniaka?
Jaka karma dla akity najlepsza? Sprawdź, którą wybrać!

FAQs

Co powinien jeść owczarek szkocki? ›

Owczarki szkockie collie nie są wybredne i można karmić je zarówno suchymi karmami dopasowanymi do dużych ras, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Muszą one zostać jednak uzupełnione suplementami witaminowymi. Psiaka należy karmić dwa razy dziennie dawką dostosowaną do wagi.

Ile ruchu potrzebuję owczarek szkocki? ›

Owczarki szkockie nie potrzebują zbyt wiele ruchu, co może wydawać się zaskakujące. Szybko adaptują się do warunków. Jednak zaleca się bieganie bez smyczy, zabawę z piłka i aportowanie. Dorosły piec potrzebuje godziny ruchu dziennie, ale chętnie przystanie na więcej.

Czym czesać owczarka szkockiego? ›

Do codziennej pielęgnacji długich włosach psów polecane są szczotki typu: pudlówka z zagiętymi drucikami. Jednakże taka szczotka nie sprawdzi się przy psach o grubym podszerstku ( Samoyed, husky, owczarek szkocki.) Do rozczesania tych ras używa się szczotek włosiano- ościstych, które są twardsze od zwykłej pudlówki.

Jaka obroża dla owczarka szkockiego? ›

Obroża zaciągana z okrągłej skóry tzw. SOFT przeznaczona jest głównie dla psów z długą sierścią typu owczarek szkocki, belgijski, owczarek niemiecki długowłosy, itp. Obroże z okrągłej skóry zapobiegają plątaniu się sierści, a w przypadku psów wystawowych, również chronią sierść lub kryzę psa przed wycieraniem.

Czy owczarek szkocki jest agresywny? ›

Zastanawiający wydaje się fakt, iż owczarki szkockie, powszechnie znane jako collie bądź Lassi, zazwyczaj nie przejawiają skłonności do agresji czy nadmiernej dominacji.

Jak często kapac owczarka szkockiego? ›

Pielęgnacja sierści owczarka szkockiego długowłosego

Do wyczesywania dobrze sprawdzi się metalowy grzebień z długimi ząbkami oraz szczotka z włosia, które nie będą wyrywać włosa, a delikatnie go rozczesze. Kąpiel warto zafundować psu raz na 4-6 miesięcy; częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak nauczyć psa spać w nocy? ›

Czas na sen! Przygotuj szczenię do snu:
 1. Kolacja na 3 godziny przed snem.
 2. Aktywna zabawa i spacer na 2 godziny przed snem.
 3. Następnie czas na stopniowe wyciszenie.

Czy owczarek szkocki jest inteligentny? ›

Cechy i charakter owczarka szkockiego długowłosego

Owczarek szkocki długowłosy to inteligentny i wrażliwy pies, który szybko się uczy. Ten pies pasterski ma ruch i niezależność we krwi.

Ile czasu dziennie bawić się z psem? ›

Pamiętaj, że chociaż pies może być zadowolony z dość niskiego poziomu aktywności, staraj się stopniowo zwiększać codzienną porcję ruchu, dodając kolejne 15 minut spaceru lub zabawy, jeśli tylko jest to możliwe.

Jak długo rośnie pies owczarek szkocki? ›

Duże rasy rosną zazwyczaj do 16 miesiąca. Jest to jednak zaledwie dojrzałość fizyczna, a podobnie jak u ludzi, psy osiągają też dojrzałość psychiczną. U niektórych ras, jak np. u bernardyna, czy uwielbianego owczarka niemieckiego, ten proces kończy się dopiero po 3 roku życia!

Jaka karma dla owczarka collie? ›

Owczarek szkocki długowłosy (Rough Collie)
 • Karma Rufia Adult Dog dla psów dorosłych 20kg. 139,00 zł ...
 • Karma dla psa Rufia Adult Dog 4kg. 45,00 zł ...
 • Karma CANUN - BRIO ACTIV dla psów aktywnych 15kg. ...
 • -10,00 zł ...
 • -6,00 zł ...
 • Karma Divinus Performance dla owczarka niemieckiego 20kg. ...
 • Karma Divinus Puppy dla szczeniąt 4kg. ...
 • -6,00 zł

Jak wytresować owczarka szkockiego? ›

Z rzeczami, które mocno przerażają oswajamy stopniowo, zaczynamy z takiej odległości z jakiej maluch nie wpada w panikę i stopniowo, za kolejnym razem, zmniejszamy nieco ten dystans sami zachowując przy tym stoicki spokój.

Czy pies może nosić obrożę cały czas? ›

Czworonogi, które poza spacerami przebywają w domu, nie potrzebują stale nosić szelek lub obroży. Szczególnie jeśli nie mają najmniejszych szans, by samodzielnie wydostać się na zewnątrz.

Co jest lepsze obroża czy szelki? ›

Behawioryści są zgodni co do tego, że obroża pozwala uzyskać większą kontrolę nad psem niż szelki. Dzieje się tak, ponieważ jako opiekunowie możemy łatwiej i szybciej zapanować nad zachowaniem naszego podopiecznego. Obroże są zatem wskazane, jeśli czworonóg należy do silnej rasy i ma tendencję do gwałtownych reakcji.

Czy owczarek szkocki collie ma włosy? ›

Owczarki collie należą do psów dużych, osiągając około 56-61 cm wysokości w kłębie u samców i 51-56 cm u suk. Charakteryzuje go bujną sierść o długim włosie o dwóch warstwach, dzięki czemu wydaje się dużo większy niż jest w rzeczywistości. Włos jest na tyle gęsty, że trudno zobaczyć u psa skórę.

Jak wierny pies Lassie? ›

Owczarek collie i jego usposobienie

Utrwalony w popkulturze obraz psa Lassie, która przemierza kraj w poszukiwaniu właściciela nie jest zatem dużym przekłamaniem. Omawiana rasa jest bowiem znana ze swojej wierności. Collie źle znoszą samotność i potrzebują ciągłego kontaktu z właścicielem.

Ile kosztuje pies rasy owczarek szetlandzki? ›

Koszt zakupu szczenięcia owczarka szetlandzkiego zależy od jego płci, pochodzenia i renomy hodowli. Sheltie z hodowli zarejestrowanej w FCI to wydatek od 4500 do nawet 6000 złotych.

Czym czesać collie? ›

Zaleca się czesać psa codziennie lub co drugi dzień grzebieniem, natomiast co tydzień, dwa należy zabieg ten wykonać dokładnie, docierając do każdego miejsca i uważając, aby nie uszkodzić podszerstka. Idealnie sprawdzą się do tego grzebień metalowy z rzadkim rozstawem oraz druciana szczotka do rozbicia włosa.

Czy można kąpać psa raz w tygodniu? ›

Raz w tygodniu polecamy kąpiel psom o sierści długiej i jedwabistej. U takich ras jak maltańczyki, shih tzu czy yorki, sierść rośnie bardzo szybko i wymaga sporo pracy. Przy kąpieli ważne jest by użyć odpowiednich kosmetyków.

Jak długo schnie pies? ›

Przy śliskich łapach, tuż po kąpieli, może to być dość niebezpieczne. Dlatego po wyjęciu psa z wanny wycieram jeszcze dokładnie każdą łapę zanim puszczę psa wolno. Mój psiak schnie w 5-10 minut, natomiast jeśli macie psa długowłosego warto rozważyć opcję przyzwyczajenia go do suszenia suszarką.

Po jakim czasie pies nie sika w domu? ›

Musisz uzbroić się w cierpliwość i postępować konsekwentnie. Zwykle między 8. a 9. miesiącem życia pies zaczyna panować nad swoimi potrzebami i rozumieć, że należy załatwiać je na dworze.

Czy budzić psa na spacer? ›

Miej na uwadze, że zwierzak, który śpi całymi dniami, nocą może po prostu nie mieć na to ochoty. Aby pies nie budził domowników, należy go po prostu „zmęczyć” w ciągu dnia i uniemożliwić długie drzemki. Świetnym sposobem na to, by zwierzakowi zasypiało się lepiej, jest wieczorny spacer.

O której trzeba rano wychodzić z psem? ›

Na pewno sporo zależy od planu dnia właściciela. Niektórzy na spacery mają czas wieczorem, a inni rano – przed pracą. Dłuższe spacery rano sprawiają, że pies w ciągu dnia jest spokojniejszy i dużo śpi. W gorące dni na długi spacer lepiej wybrać się wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Jakie legowisko dla owczarka szkockiego? ›

Nasze legowiska atexo są bardzo trwałe, a także odporne na zadrapania i rozdarcia. Ponadto, są wodoodporne, a to duża zaleta biorąc pod uwagę np. przemoczone, gęste włosy border collie. Niewątpliwie zatem legowisko atexo w rozmiarze L, to idealne rozwiązanie dla Twojego owczarka szkockiego.

Czy owczarek szkocki uczula? ›

Niestety, popularne rasy psów (np. owczarki niemieckie czy owczarki szkockie collie) mogą silnie uczulać, ze względu na obecność dużej ilości podszerstka. Alternatywą są psy z włosami zamiast sierści.

Jak wygląda owczarek szkocki collie? ›

Owczarek szkocki collie to niezwykle reprezentacyjny pies o efektownej okrywie włosowej i eleganckiej sylwetce. Jest średniej wielkości czworonogiem o harmonijnej budowie ciała. Ma głęboką i szeroką klatkę piersiową oraz mocny grzbiet. Wysokość w kłębie suk collie wynosi 51–56 cm, a samców 56–61 cm.

Kiedy pies jest smutny? ›

Dlaczego mój pies się nudzi? U psów pojęcie "nudy" objawia się przede wszystkim obniżeniem nastroju. Nuda u psa związana jest z brakiem zaspokojeniem jego potrzeb psychofizycznych. Podobnie jak ludzie, psy nudzą się z powodu braku zajęcia.

Czy karmić psa na noc? ›

Karmienie psa najlepiej, aby odbywało się o stałych porach, dwa razy dziennie - rano i po południu bądź wieczorem. Posiłki podaje się po spacerze, a nie przed nim. Po jedzeniu pupil powinien odpocząć, większą aktywność można zaproponować mu po 2 godzinach.

Co robi pies gdy nie ma nas w domu? ›

To jak zachowuje się pies podczas naszej nieobecności, interpretujemy na ludzki język emocji, ale to, co robią zwierzęta, gdy nie ma nas w domu, zależy tak naprawdę do wielu czynników. Niektóre psy będą się po prostu nudzić, inne denerwować, pozostałe mogą głośno wyrażać swoje zaniepokojenie i smutek.

Po czym poznać że pies będzie duży? ›

Jak rozpoznać czy pies będzie duży? Wystarczy spojrzeć na szczeniaka! Jeśli szczeniak, nawet bardzo młody, jest całkiem spory, wyrośnie na dużego psa. Jeśli jednak jest maleńki i niepozorny, nie osiągnie zbyt dużych rozmiarów.

Czy owczarek szkocki nadaje się do bloku? ›

Ciekawą propozycją psa do bloku jest owczarek szkocki długowłosy. To bardzo wierne i lojalne psy domowe. Wymagają dużej uwagi właścicieli i sprawdzają się świetnie jako psy stróżujące. Popularny collie jest niezwykle inteligentny i posłuszny.

Kiedy pies nabiera masy? ›

Szybki wzrost następuje między 4 a 6 miesiącem życia. Większość małych ras (york, shi-tzu), kończąc 6 miesięcy osiąga wagę i wzrost psa dorosłego. Psy dużych ras (owczarek niemiecki, bernardyn ), są mniej więcej na półmetku i przed nimi jeszcze podwojenie wagi i wielkości.

Jakie owoce może jeść border collie? ›

Niewskazane są też warzywa kapustne z uwagi na działanie wzdymające. Podobnie jak w przypadku bichon frise żywienie border collie nie może obejść się bez owoców – jabłek i bananów, a w sezonie letnim arbuza, oczywiście po usunięciu pestek.

Jaka jest najlepsza sucha karma dla psa? ›

 • Brit Care Grain-Free Adult Salmon & Potato 2x12kg.
 • Wiejska Zagroda Jagnięcina z kaczką dla psów małych ras 2kg.
 • Farmina N&D Pumpkin Boar & Apple Adult Medium & Maxi dla dorosłych psów ras średnich i dużych 12kg.
 • Ownat Just Adult Duck bezzbożowa karma dla psa 14kg.
 • Acana Grasslands Dog 2kg.
24 Jan 2022

Jaka sucha karma dla psa jest najlepsza? ›

Wśród znanych, renomowanych marek karm dla psów możemy wymienić Orijen, Happy Dog, Eukanuba, Acana karma, Happy Dog, Brit Care, Taste of The Wild czy Applaws.

Co zrobić żeby pies był posłuszny? ›

– Najlepszym sposobem na trening posłuszeństwa psa jest metoda pozytywnych wzmocnień. Polega na nagradzaniu zachowań, które są przez opiekuna pożądane, a ignorowaniu tych niechcianych. Szkolenie ułatwią Ci smakołyki, głaskanie lub zabawa z ulubieńcem. Taka metoda wzmacnia więzi między Tobą a psem.

Jak skupić na sobie uwagę psa? ›

Nie wołaj psa ani nie zwracaj jego uwagi na siłę. Kiedy sam na Ciebie spojrzy, pochwal go i nagrodź smakołykiem. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Kiedy już cała uwaga psa jest skupiona na Tobie, stopniowo wydłużaj czas, po którym nagrodzisz go przysmakiem.

Jak wyszkolić psa? ›

Układaj psa w taki sposób, aby wiedział, co wolno, a czego nie wolno mu robić w domu, ale także, aby reagował na Twoje polecenia. Pamiętaj przy tym, że komendy muszą być dla niego jasne i niezmienne – jeżeli raz zawołasz "chodź!" a innym razem "do nogi!", możesz zdezorientować i zestresować swojego pupila.

Co zamiast obroży? ›

Szelki dla szczeniaka to zwykle pewniejsze i wygodniejsze rozwiązanie niż obroża. Ta druga opcja ma jednak pewne zalety, z których warto skorzystać w przypadku małych ras lub zwierząt z długą, ozdobną sierścią. Psy zazwyczaj dobrze tolerują szelki.

Czy szelki dla psa są zdrowe? ›

Zdecydowanie bardziej komfortowe dla psaszelki. Jednak ich wybór i odpowiednie dopasowanie względem budowy ciała i biomechaniki psa w praktyce okazuje się dość problematyczne. Źle dobrane szelki ograniczają swobodę ruchów, są niewygodne i powodują powstawanie napięć w całym ciele.

Po co są szelki? ›

Cel używania szelek i obroży jest prosty: zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas codziennych spacerów.

Jaka obroża dla owczarka? ›

Dla psa z długą sierścią dobra będzie każda obroża, która jest delikatna, nie uciska mocno sierści i ma miękko wykończone brzegi. Niekoniecznie musi być ona ze skóry. Jako tańsza i równie dobra alternatywa, może posłużyć obroża półzaciskowa Trixie z taśmy nylonowej.

Co zrobić gdy pies ciągnie na smyczy? ›

Kiedy pies ciągnie na spacerze, warto wprowadzić szelki z zapięciem z przodu. Dzięki temu nawet jeśli pupil będzie napinał smycz, automatycznie odwróci się w stronę właściciela i nie będzie miał możliwości ciągnięcia. Podczas spaceru ćwiczymy pożądane zachowanie u psa.

Czy jamnik może chodzić w szelkach? ›

Jeżeli nasz jamnik nie ma tendencji do ciągnięcia i chodzi na spacerach grzecznie przy nodze możemy wybrać szelki typu step in. W sytuacji, gdy nasz pies jest na granicy rozmiarów, zalecamy wybór większych szelek.

Jak często kąpać owczarka szkockiego? ›

Kąpiel warto zafundować psu raz na 4-6 miesięcy; częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie powinno się obcinać sierści długowłosego owczarka szkockiego na krótko.

Ile kosztuje pies owczarek niemiecki? ›

Cena owczarka niemieckiego waha się od 3000 zł do nawet 10000 zł. To, ile kosztuje owczarek niemiecki, zależeć będzie od umaszczenia malucha oraz osiągnięć wystawowych i predyspozycji użytkowych rodziców szczeniaka.

Jaka ilość karmy dla szczeniaka? ›

Wprowadzając karmę, zaczynaj od 1/3 ilości karmy polecanej na cały dzień. Od rozpoczęcia podawania karmy do odsadzenia (zwykle dwa miesiące) - 4- 6 porcji na dzień. Od dwóch do trzech miesięcy - 4 porcje na dzień. Od czterech do sześciu miesięcy - 2- 3 posiłków na dzień.

Ile kosztuje Lessi? ›

Ile kosztuje collie? Cena psa z hodowli. Owczarek szkocki, jak każdy pies z hodowli, nie będzie zbyt tani. Najniższe ceny oscylują wokół 3000 zł, choć za szczeniaka można zapłacić nawet 6000 zł.

Czy owczarek szetlandzki dużo szczeka? ›

Dlaczego owczarek szetlandzki bardzo dużo szczeka? Owczarki szetlandzkie są bardzo wrażliwe na różne dźwięki i reagują szczekaniem na takie dźwięki jakich człowiek nawet nie słyszy.

Jak karmić owczarka szetlandzkiego? ›

W przypadku rasy owczarek szetlandzki żywienie nie musi odbiegać od jadłospisu innych małych psów. Sheltie mają pewną skłonność do tycia, dlatego warto zapewnić im wysokiej jakości karmę bogatą w białko i ubogą w węglowodany.

Ile ruchu potrzebuję owczarek szetlandzki? ›

Ruch. Owczarki potrzebują co najmniej 2 godziny ruchu dziennie, choć z radością zgodzą się na więcej. Psy te lubią spacery, jak również treningi i dobrze sobie radzą w psich konkurencjach sportowych, takich jak agility, obedience i flyball.

Na co najczęściej umierają owczarki niemieckie? ›

Na jakie choroby najczęściej chorują owczarki niemieckie? Owczarki niemieckie często chorują na dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych oraz zapalenie uszu, spojówek i skręt żołądka.

Czy owczarek niemiecki może być agresywny? ›

Owczarek niemiecki nie jest uważany za agresywną rasę. Wszystko jednak zależy od sposobu jego wychowania i tego, ile uwagi mu poświęcimy. To pies wykazujący się niezwykłą inteligencją, ze względu na co doskonale odnajduje się w różnego rodzaju warunkach i sytuacjach.

Ile ruchu powinien mieć owczarek niemiecki? ›

Możesz biegać od 1-2 kilometrów dziennie przez pierwsze 3-4 miesiące, do 15-20 kilometrów dziennie po upływie pierwszego roku życia pieska. Wymiennie mogą to być zabawy z ulubioną piłką lub frisbee, spacery na rowerze obok ulubionego właściciela lub jogging sportowy.

O której godzinie szczeniak powinien jeść ostatni posiłek? ›

Warto pamiętać przede wszystkim, że pierwszy posiłek należy zaserwować szczeniakowi rano, najlepiej około godziny 7.00 lub 8.00, czyli tuż przed wyjściem do pracy. Zgodnie z idealnym schematem druga porcja jedzenia powinna pojawić się w południe, a ostatnia nie później niż o 17.00 lub 18.00 po południu.

O której godzinie najlepiej karmić psa? ›

Karmienie psa najlepiej, aby odbywało się o stałych porach, dwa razy dziennie - rano i po południu bądź wieczorem. Posiłki podaje się po spacerze, a nie przed nim. Po jedzeniu pupil powinien odpocząć, większą aktywność można zaproponować mu po 2 godzinach.

Co oprocz karmy dla szczeniaka? ›

Można podawać różne mięsa: wołowinę, drób, dziczyznę, koninę. Lepiej nie podawać psu mięsa przetworzonego (wędliny, konserwy itp.) Kilka razy w miesiącu warto zamienić mięso na ryby aż najlepiej morskie. Raz lub dwa razy w tygodniu, zamiast mięsa można podać nabiał: twaróg, jogurt.

Czy owczarek szkocki dużo szczeka? ›

Na dodatek collie są bardzo czujne. Nawet gdy głęboko śpią, to budzą się na najmniejszy szelest i… szczekają. Jedno jest pewne: owczarek szkocki nie jest psem obronnym.

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Velia Krajcik

Last Updated: 01/13/2023

Views: 6245

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Velia Krajcik

Birthday: 1996-07-27

Address: 520 Balistreri Mount, South Armand, OR 60528

Phone: +466880739437

Job: Future Retail Associate

Hobby: Polo, Scouting, Worldbuilding, Cosplaying, Photography, Rowing, Nordic skating

Introduction: My name is Velia Krajcik, I am a handsome, clean, lucky, gleaming, magnificent, proud, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.