Border Collie Pomeranian Mix - Pets - 2022 (2023)

Përmbajtje:

 • Pse Breed Cross?
 • A duhet të kalojmë racën fare?
 • Historia e Kolegjit të Kufirit
 • Historia e Pomeranianit
 • Informacioni i përzierjes së Border Collie Pomeranian
 • Përzierje Border Collie Pomeraniane Madhësia dhe Pesha
 • Border Collie përzierje pomeraniane Karakteristikat
 • Kufiri i Collie Pomeranian përzier temperamentin
 • Çështjet shëndetësore të Border Collie dhe Pomeranian
 • Testimi i Shëndetit për prindërit e përzier Pomeranian Border Collie
 • Trajnimi dhe stërvitja me Border Collie Pomeranian Mix
 • A do të ishte shtëpia juaj ideale?
 • Gjetja dhe Zgjedhja e një Kone
 • A është një përzierje Border Collie Pomeranian e përshtatshme për ju?

Border Collie Pomeranian Mix - Pets - 2022 (2)Po mendoni të zgjidhni një përzierje Border Collie Pomeranian?

Me palltot e tyre me shkëlqim dhe sytë me shkëlqim, ato janë sigurisht të lezetshme!

Por a do të ishte vërtet një pomeraniane e kufirit Collie e përshtatshme për familjen tuaj?

Mirësevini në udhëzuesin tuaj të plotë për Border Collie cross Pomeranian.

Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë të mirat dhe të këqijat e përzierjes së këtyre racave.

Dhe ju njoftoni se çfarë mund të jeni në gjendje të prisni nga ky qenush i veçantë me kryq.

Por së pari, le të hedhim një vështrim në polemikat rreth qenve të stilistëve në përgjithësi!

Pse Breed Cross?

Të ashtuquajturat racat e përziera të stilistëve si Pomeranian x Border Collie tani janë jashtëzakonisht të njohura si kafshë shtëpiake.

Mendimi është se dizajnimi i një race të re nga dy raca të pastra të njohura do të bëjë një qen më të fortë dhe më të shëndetshëm.

Meqenëse do të zvogëlojë gjasat e sëmundjeve të qenësishme shpesh të zakonshme në prejardhjet.

Kryqe të tilla gjithashtu sjellin qen të njohur ku secila racë kërkohet njësoj.

Por, para se të vendosni për një qenush përzier Pomeranian Border Collie, ka çështje të rëndësishme për t'u marrë parasysh.

A duhet të kalojmë racën fare?

Përzierje, përzierje ose mutth. Sido që t'i quani ata ata kanë qenë përgjithmonë.

Por qeni projektues është pak më ndryshe.

Gjithashtu i njohur si përzierje e gjeneratës së parë, ajo përbëhet nga dy qen të njohur të prejardhjes nga racat e veçanta.

Përkrahësit e racave të pastra janë fuqimisht kundër përzierjeve të gjeneratës së parë, duke e bërë këtë një temë vërtet të diskutueshme.

Ata argumentojnë se racat duhet të mbeten të pastra dhe qëllimi i tyre është që brezat e ardhshëm të përputhen me standardin e racës.

Por ata që janë për mbarështim të përzier pohojnë se qentë më të shëndetshëm do të prodhohen duke kaluar dy raca të pastra të zgjedhura posaçërisht.

Fuqia hibride është një gjë shumë e vërtetë, dhe hapja e një pishine gjenesh të paktën mund të hollojë nëse nuk shmang ndonjë çështje dhe sëmundje të trashëguara shëndetësore.

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se këlyshët e përzier Pomeranian Border Collie, si me çdo racë të përzier, mund të marrin karakteristikat dhe shëndetin e secilit prej prindërve të tij.

Border Collie Pomeranian Mix - Pets - 2022 (3)

(Video) Papillons, Pomeranian, Border collie puppy

Prandaj vlen të studiohet secila racë individualisht.

Historia e Kolegjit të Kufirit

Border Collie e ka origjinën nga Northumberland në kufijtë skocezë me Anglinë.

Ata u edukuan për të kullotur bagëti, veçanërisht dele.

Raca u njoh për herë të parë nga Kennel Club në Mbretërinë e Bashkuar në 1977, por vetëm nga Kennel Club Amerikan në 1995.

Interestshtë interesante se të gjitha Border Collies moderne janë pasardhës të një qeni fitues të çmimeve nga Uellsi i Veriut, i quajtur Kërp i Vjetër.

Historia e Pomeranianit

Mendohet se pomeranezi ka prejardhje nga Spitz -i gjerman.

Kjo ishte shumë më e madhe në madhësi dhe besohej se ishte zhvilluar në provincën e Pomeranisë, midis Polonisë dhe Gjermanisë.

Përbërja e saktë e racës mbetet e pasigurt, por ato u favorizuan nga Mbretëresha Victoria.

Ajo zotëronte një Pomeranian jashtëzakonisht të vogël të cilin e quajti "Marko i Windsorit".

Kjo çoi në një mënyrë që pomeranezët të edukoheshin të ishin sa më të vegjël, duke zvogëluar kështu madhësinë e racës me kalimin e kohës.

Informacioni i përzierjes së Border Collie Pomeranian

Origjina e kësaj race të përzier, si me shumë, është e panjohur.

Shpresohet që tiparet më të dëshirueshme të prindërve të kalojnë në brezin e ardhshëm.

Sidoqoftë, nuk ka asnjë garanci që kjo do të jetë kështu pasi këlyshët mund të marrin cilësitë e njërit prej prindërve të tij.

Këshillohet që të takohen të dy prindërit, nëse është e mundur, për të siguruar që secili prej personaliteteve dhe sjelljeve të tyre është i favorshëm.

Vlen të përmendet se këto raca ndryshojnë në madhësi në mënyrë të konsiderueshme.

Përzierje Border Collie Pomeraniane Madhësia dhe Pesha

Border Collie është një qen i madhësisë së mesme në krahasim me ndërtimin e lodrave të pomeranezëve.

Duke peshuar rreth 30 deri në 45 paund dhe 18 deri në 22 inç i gjatë, Border Collie është dukshëm më i madh.

Pomeraniani zakonisht qëndron në 6 deri në 7 inç dhe 3 deri në 8 paund.

Në mënyrë të pashmangshme, një Border Collie x Pomeranian i rritur mund të jetë kudo në mes ose në secilin skaj të këtyre peshoreve të madhësisë.

Border Collie përzierje pomeraniane Karakteristikat

Të dy racat mburren me pallto të dyfishta me një shtresë të butë dhe të dendur, por veshjet e sipërme ndryshojnë në cilësi.

Border Collie vjen me dy varietete të jashtme të veshjes; e qetë dhe e shkurtër dhe më e ashpër më e gjatë.

(Video) Pomeranian Mix Puppies For Sale

Pomeranezi, nga ana tjetër, ka një pallto të gjatë disi të gjatë, të ashpër por me shkëlqim.

Ju do të falenit nëse menduat se Border Collie është gjithmonë bardh e zi, pasi kjo është pothuajse pa ndryshim.

Pamja e parë më së shpeshti është një shpinë e zezë me shkëlqim me një blic të bardhë nga gjoksi në bark dhe në majë të bishtit.

Ato mund të vijnë në dy ngjyra, trengjyrëshe, ose një ngjyrë të ngurtë, përveç të bardhës. Ngjyrat mund të jenë të zeza, të bardha, tan dhe gri.

Një nga karakteristikat kryesore të pomeranezit është bishti me pllaka të mëdha, i vendosur lart dhe shtrihet në pjesën e pasme.

Në Pomeranian, shumë ndryshime të ngjyrave janë të mundshme, duke përfshirë të zezë, të kaltër, blu, çokollatë, krem, sable, portokalli, të kuqe, brindle, dhe të bardhë, ose një kombinim i këtyre.

Bordet Collies shpesh njihen nga sytë e tyre të ndezur fort të cilët përdoren për të ndihmuar në kontrollin e deleve të tij gjatë kullotjes.

Sytë sipas ngjyrave ndryshojnë, me ngjyrën kafe që është më e zakonshme.

Sytë e Pomeranianëve janë të mesëm, të errët dhe në formë ovale, të cilat shkëlqejnë me kuriozitet.

Kur përzieni këto raca, nuk mund të jeni kurrë të sigurt se cilat karakteristika do të vazhdojnë në brezin e ardhshëm.

Por mund të jeni të sigurt se ato do të jenë mjaft me gëzof dhe me shkëlqim!

Border Collie Pomeranian Mix Grooming & Care

Të dy racat bien dhe kanë nevojë për rregullim të rregullt.

Të paktën dy herë në javë duhet të shmangni dyshekët dhe të shpërndani vajra natyralë në të gjithë shtresën.

Fshirja e shpeshtë me një krehër të lëmuar dhe metalik do të mbajë pallton dhe lëkurën të shëndetshme.

Thonjtë, veshët dhe dhëmbët duhet të kontrollohen rregullisht dhe të shkurtohen/pastrohen kur është e nevojshme.

Kufiri i Collie Pomeranian përzier temperamentin

Tipari për të cilin Border Collie është ndoshta më i njohuri është inteligjenca e tij e lartë.

Të etur për të kënaqur, ata janë jashtëzakonisht besnikë ndaj zotërinjve të tyre dhe janë më se të lumtur të punojnë së bashku me njerëzit.

Border Collies janë qen të guximshëm dhe kanë nevojë për shumë stërvitje dhe stimulim.

Shumë energjike me qëndrueshmëri të madhe i bëjnë ata një racë të përsosur barinjsh.

Të mirë në sporte të tilla si gatishmëria dhe Flyball, ata janë jashtëzakonisht të gjithanshëm dhe bëjnë qen të shkëlqyeshëm PAT, shpëtues dhe nuhatës.

Edhe pse i vogël në shtat, personaliteti i një Pomeraniani është çdo gjë tjetër veçse.

(Video) Update for my dog breed Mix border collie+pappilon | Julie Carpio

Kjo racë me fytyrë dhelpra është kureshtare dhe inteligjente dhe i pëlqen të jetë aktiv.

Besnikëria dhe vigjilenca e tyre e bëjnë një kujdestar të madh, por ato mund të jenë mjaft të zhurmshme nëse nuk stërviten në mënyrë adekuate.

Pomeraniani është një ekstrovert me sindromën e qenve të vegjël dhe kështu pronarët duhet të sigurohen që të mos kenë probleme me racat më të mëdha.

Këlyshët e përzier të Border Collie Pomeranian mund të fitojnë çdo kombinim të këtyre personaliteteve.

Por duke qenë se ata janë të dy inteligjentë dhe besnikë, mund të jeni mjaft të sigurt se këto aspekte do të shkëlqejnë.

Çështjet shëndetësore të Border Collie dhe Pomeranian

Ashtu si me temperamentin, kryqëzimet mund të fitojnë kushte shëndetësore nga secili prej prindërve të tij dhe kështu ne tani do të shikojmë problemet më të zakonshme për secilin.

Border Collies janë në përgjithësi qen të shëndetshëm dhe të guximshëm me një jetëgjatësi prej rreth 13 vjet.

Sidoqoftë, ka disa sëmundje gjenetike të njohura që janë shqetësuese.

Më të zakonshmet prej tyre përfshijnë Anomalinë e Syrit Collie, Displazinë e Hipit, Epilepsinë, Shurdhimin e Hershëm të Të Rriturve (EOD) dhe Kolapsin e Kufirit të Kufirit të Indukuar nga Ushtrimet (BCC).

Shurdhimi është më i zakonshmi tek ata që mbajnë gjenin merle.

Jetëgjatësia pomeraniane është më e ulët se 10.

Ka edhe pse një numër problemesh shëndetësore që lidhen me racën.

Këto përfshijnë patellat luksoze, hipotiroidizmin, alopecinë dhe trake të kolapsit.

Ekzistojnë gjithashtu disa dëshmi të përhapjes së problemeve të zemrës tek pomeranezët, megjithëse jo çdo studim i ka mbështetur këto gjetje.

Testimi i Shëndetit për prindërit e përzier Pomeranian Border Collie

Të gjithë mbarështuesit përgjegjës, madje edhe të racave të kryqëzuara, duhet të kryejnë teste gjenetike tek prindërit mbarështues.

Prindi Border Collie duhet të ketë, si minimum, një test të fundit të syrit të qartë dhe një rezultat të mirë të ijeve. Pushtë e këshillueshme që këlyshët të testohen me BAER për të kontrolluar shurdhimin.

Prindi pomeranian duhet të ketë një vlerësim të Patellës, një ekzaminim kardiak dhe një test të fundit të syrit të qartë.

Përveç kësaj, do të ishte me vlerë të pyesni nëse ka pasur ndonjë problem shëndetësor në të dy linjat prindërore në të kaluarën.

Trajnimi dhe stërvitja me Border Collie Pomeranian Mix

Përzierja Border Collie Pomeraniane do t'i kushtohet njerëzve të saj dhe kështu duhet të jetë e lehtë për t'u trajnuar.

Trajnimi pozitiv është një mënyrë e shkëlqyer për të krijuar besim dhe për t'u lidhur me qenin tuaj.

Ai mund të marrë tendencat e rojeve dhe do t'ju lajmërojë për çdo vizitor.

(Video) Playful Pomeranian Mix Puppy

Metodat e trajnimit pozitiv do të ndihmojnë në zvogëlimin e zhurmës dhe eksitimit dhe do ta mbajnë atë të fokusuar.

Ai do të ketë nevojë për shumë stërvitje dhe lojë për ta lodhur dhe për ta mbajtur atë të qetë.

Thuhet se një qen i lodhur është një qen i mirë.

A do të ishte shtëpia juaj ideale?

Collie Pomeranian Border ka shumë të ngjarë të jetë jashtëzakonisht energjike dhe kështu familja e saj e re do të duhet të ketë qëndrueshmëri për të vazhduar.

Ai nuk është i përshtatshëm për ata që kanë një mënyrë jetese të ulur pasi ai mund të bëhet shkatërrues kur mërzitet ose është i pakënaqur.

Duke qenë i shoqërueshëm, kjo racë nuk do të bëjë mirë nëse lihet vetëm për orë të tëra.

Të dy racat janë miqësore dhe besnike dhe kështu, nëse stërviteni siç duhet, kjo përzierje duhet të bëjë një qen familjar të besueshëm dhe të dashur.

Për sa kohë që stërvitja dhe stimulimi mendor janë të shumta, ai do të përshtatet mirë me jetesën në qytet ose në fshat.

Gjetja dhe Zgjedhja e një Kone

Përzierja Pomeraniane dhe Border Collie është ende mjaft e pazakontë dhe kështu këlyshët mund të jenë relativisht të vështirë për tu gjetur.

Ju duhet të merrni të njëjtat masa paraprake si kur blini një qen të origjinës.

Ju lutemi të jeni të vetëdijshëm për Puppy Mills; është e domosdoshme të vizitoni qenin para se të blini.

Prindërit janë treguesi më i mirë se si do të dalë një qenush, prandaj sigurohuni që t'i shihni të dyja ose të paktën njërën prej tyre. Mos kini frikë të bëni shumë pyetje.

Insistoni në kontrollet shëndetësore dhe dokumentacionin për t'i verifikuar ato.

Nëse nuk jeni të kënaqur për asgjë, shikoni diku tjetër.

Border Collie Pomeranian Mix - Pets - 2022 (4)

A është një përzierje Border Collie Pomeranian e përshtatshme për ju?

Të dy racat dihet se janë shumë inteligjente dhe besnike dhe kështu është e sigurt të thuhet se një përzierje Border Collie Pomeranian ka të ngjarë të shfaqë këto atribute.

Ata janë secili të gjallë dhe aktivë dhe do të kërkojnë stërvitje të rregullt dhe stimulim mendor.

A jeni aktiv dhe i lumtur që kaloni kohë jashtë duke shëtitur kafshën tuaj çdo ditë, kur vjen shiu apo shkëlqimi?

A keni ndonjë përvojë me qentë dhe po kërkoni një racë të zgjuar dhe besnike?

A do të keni kohë për të shoqëruar qenin kur jeni i ri dhe të vazhdoni stërvitjen gjatë gjithë jetës së tij?

Nëse përgjigjet e këtyre pyetjeve janë po, Pomeranian x Border Collie mund të bëjë një mik të dashur dhe të besueshëm për vitet në vazhdim.

FAQs

What is a Pomeranian Border Collie mix called? ›

The Border Pom is not a purebred dog. It is a cross between the Border Collie and the Pomeranian.

How much is a Border Collie mix worth? ›

Border Collies that are bred to be family pets cost between $500 and $1,800. If you go searching the web for a puppy you might find some that fall between $250 and $1,000. If you look for puppies from the American Kennel Club marketplace then most will cost between $1,500 and $2,500.

What 2 breeds make a Border Collie? ›

They come from a cross between a Roman breed and a Viking breed. Although the Border Collie was bred along the border between Scotland and England, they do not come from either a Scottish or English breed. Instead, the Border Collie is actually a mix of a Roman herding breed and a Viking Spitz-variety herding breed.

Do border Poms shed? ›

Border Collie Pomeranian Mix Grooming & Care

Both breeds shed and need regular grooming.

Can you get small border collies? ›

The miniature Border Collie is not an official breed. They are merely a smaller version of a standard Border Collie. Miniaturization can be achieved in several ways. The problem is, whichever way is used to make a dog smaller, there are negative effects too.

Videos

1. Pomsky playtime
(Pawmskies)
2. Pomeranian puppy playing with border collie
(John Decasanove)
3. Cane Corso VS Border Collie ! - Breed Comparison ! - Dog Fanatic !
(Dog Fanatic)
4. Playful Border Collie Puppy vs KONG toy!
(Brittani Adell)
5. #duet with @miagillespiee their dogs 🐶 #kelpie #bordercollie #pomeranian #maltease
(Bang Bang)
6. Border Collie Puppy Learns To Swim
(Relyks)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Nathanial Hackett

Last Updated: 12/20/2022

Views: 5714

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nathanial Hackett

Birthday: 1997-10-09

Address: Apt. 935 264 Abshire Canyon, South Nerissachester, NM 01800

Phone: +9752624861224

Job: Forward Technology Assistant

Hobby: Listening to music, Shopping, Vacation, Baton twirling, Flower arranging, Blacksmithing, Do it yourself

Introduction: My name is Nathanial Hackett, I am a lovely, curious, smiling, lively, thoughtful, courageous, lively person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.